Wszyscy wiedzą, że pszczoły to jedne z najpożyteczniejszych owadów. Zapylają ok. 80% roślin na ziemi. Zmagazynowanie odpowiedniej ilości miodu wymaga odwiedzin milionów kwiatów i – przy okazji – ich zapyleniu.

Rodzina pszczela zużywa wyłącznie na swoje potrzeby bytowe około 90 kg miodu rocznie. Nie wliczając w to miodu, który odbiera pszczelarz. W wielu krajach utrzymuje się pasieki wyłącznie w celu zapewnienia odpowiedniego zapylenia upraw. Miód jest bardzo cennym, ale dodatkowych „owocem” pracy pszczół. Tego i wielu innych ciekawych rzeczy o życiu pszczół na wycieczce do gospodarstwa pasiecznego p. Jerzego Hammera dowiedzieli się uczniowie klasy I b. Dzieci posmakowały też smacznego miodu, który jest czystym ekologicznie produktem spożywczym.