Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Mielcu mogą mijający rok szkolny zaliczyć do wyjątkowo udanych. Klasy szóste wspaniale napisały swój najważniejszy egzamin na zakończenie nauki w szkole podstawowej i Jedynka po raz kolejny znalazła się wśród najlepszych szkół w Mielcu, osiągając bardzo wysoki - ósmy stanin i średnią znacznie wyższą od krajowej.

Szczególnie trudno było zdobyć tytuł laureata organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie konkursów przedmiotowych, ze względu na wprowadzoną w tym roku tzw. standaryzację, stąd też do grona najlepszych w województwie zaliczano tylko po kilkunastu uczniów. Wśród 13 laureatów konkursu z języka polskiego znalazł się Michał Krawiec, który zdobył także tytuł finalisty w konkursach z matematyki i z historii.  Do grona finalistów dołączyli także: z przyrody - Magdalena Cudak, z matematyki – Mateusz Pieróg oraz z historii - Anna Ciejka. Uczniowie przygotowywali się do konkursów pod opieką swoich nauczycieli: Elżbiety Witek (j. polski), Bożeny Kozioł (historia), Bronisławy Kozioł (matematyka) oraz Haliny Kani (przyroda).

Wyjątkowo owocny w nagrody okazał się ten rok dla podopiecznych polonistki – Elżbiety Witek (Są to: Michał Krawiec, Kalina Rokosz, Kinga Kapinos, Dominika Kolisz i Adrianna Helowicz). Wśród nich najwięcej nagród zgromadziła – Kalina Rokosz z V b, która trzykrotnie zdobywała laury w konkursach na szczeblu krajowym, zdobywając: II miejsce za recytację w Ogólnopolskim Konkursie Polskiej Poezji Religijnej w Bochni, III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Odkrywamy Talenty Przyszłości” w Warszawie za napisanie wiersza „Wieczorem” oraz tytuł laureatki Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży „Zwierzęta w książkach” w Poznaniu. Ponadto Kalina zajęła II miejsce w Podkarpackim Konkursie Poetyckim „Ja i Świat” w Rzeszowie za wiersz „Anioł”, a w Wojewódzkiej Biesiadzie Literackiej w Dębicy wywalczyła wyróżnienie za wiersz „Jak w bajce”. Ponadto K. Rokosz zdobyła kilka nagród na szczeblu powiatowym i miejskim, m.in. III miejsce w eliminacjach regionalnych Ogólnopolskiego Małego Konkursu Recytatorskiego w Dębicy oraz  wyróżnienie w powiatowym konkursie „Wydajemy własną książkę” w Grochowem.

Michał Krawiec z VI b wywalczył tytuły laureata Powiatowego Konkursu Polonistycznego „Za wschodnią miedzą” oraz Miejskiego Konkursu Ortograficznego. Kinga Kapinos z IV c zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Polskiej Poezji Religijnej (kategoria recytacje klas IV-VI) w Bochni,  I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „O Skrzydło Orle” w Rzeszowie, II miejsce w kategorii recytacji klas IV-VI podczas XIII Wojewódzkiej Biesiady Literackiej w Dębicy, a także tytuł laureatki Powiatowego Konkursu Literackiego „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”. W Powiatowym Konkursie Czytelniczym laureatkami zostały Dominika Kolisz i Kalina Rokosz. Z kolei w powiatowym konkursie „Teatr Jednego Wiersza”  wyróżnienie wywalczyła grupa teatralna w składzie: Dominika Kolisz, Wiktoria Bajor, Karolina Kubik, Jakub Ćwięka i Mikołaj Sajda. Podczas eliminacji regionalnych Małego Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Dębicy II nagrodę przyznano uczennicy IV c – Adriannie Helowicz. W eliminacjach rejonowych Podkarpackiego Konkursu „Literatura i Dzieci” nagrody (awans do finału) otrzymały Kalina Rokosz i Adrianna Helowicz, a wyróżnienia: Kinga Kapinos i Nikola Augustyn.

Wśród humanistów wyróżniła się też podopieczna Kazimiery Stalec – Nina Kusek, która zdobyła tytuł laureatki Miejskiego Konkursu Ortograficznego.

Uczniowie Bożeny Kozioł wywalczyli nagrody w Miejskim Konkursie Ekologicznym „Mnie ta ziemia od innych droższa”: Mikołaj Broniewski z VI a został laureatem, a Paulina Groele i Sylwia Wójcik – finalistkami.

Uczniowie Jedynki zdobywali nagrody w konkursach matematycznych. Mateusz Pieróg z VI b zajął II miejsce w finale Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „PIKOMAT”, który odbył się w Wiśle. W Miejskim Konkursie Matematycznym Klas Czwartych tytuły laureata wywalczyli Mikołaj Proczek z 4 b i Emilia Sroka z 4 a. Tytuły laureata otrzymali też uczestnicy Miejskiego Konkursu Matematycznego Klas Piątych - Katarzyna Rybak z V b i Łukasz Lonczak z Va, natomiast Kamil Kolin z kl. V a został finalistą. W Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur” wyróżnienia zdobyli: Emilia Sroka i Jagoda Bardowska z IV a,  Arkadiusz Paterak  i Mikołaj Proczek  z IV b, Marek Gołębiowski z IV c, Kamil Kolin i Łukasz Lonczak z V a, Katarzyna Rybak z V b  oraz Michał Krawiec z VI b. Uczniowie pracowali pod kierunkiem Ewy Dolot, Bronisławy Kozioł i Sabiny Kopery.

Zespół informatyków z VI b: Mateusz Pieróg Michał Krawiec i Norbert Światłowski pod opieką Anny Put wywalczył I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Informatycznym „Gigabajt 2013”.

W Konkursie Języka Angielskiego, zorganizowanym przez szkołę Języków Obcych Eureka, VIII miejsce zajęła Aleksandra Michoń – uczennica Anety Sajdy.

W konkursie „Literatura i Dzieci” nagrodę na szczeblu rejonowym w Chorzelowie wyśpiewała Kamila Bik przygotowana przez Jolantę Dudzik.

Wiele sukcesów odnoszą również sportowcy i tancerze. M.in. grupa uczniów z VI c, tańcząca w zespole „Feniks” z SCK wyjechała na festiwal tańca do Bułgarii, gdzie zespół z Mielca wywalczył I miejsce.