W maju 2014 roku uczniowie klas VI a i VI c ze Szkoły Podstawowej nr1 w Mielcu pod opieką nauczycieli uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do stolicy Polski. Spacerując po mieście, poznawali jej historię i zabytki. Najpierw był Pałac Kultury i Nauki i panorama miasta z 30. piętra, potem Plac Zamkowy, kolumna Zygmunta III Wazy oraz ciekawa opowieść przewodnika o życiu króla, następnie Zamek Królewski, krótka wędrówka uliczkami Starego Miasta na Rynek, by przyjrzeć się Warszawskiej Syrence. Dalej Barbakan i chwila refleksji pod pomnikiem Małego Powstańca.

Spacerowe alejki Królewskich Łazienek zaprowadziły uczniów do Pałacu na Wodzie i ku pomnikowi Fryderyka Chopina. Słuchając opowieści przewodnika, wszyscy podziwiali zamieszkujące park wiewiórki i pawie. W czasie wizyty w Warszawie, uczniowie zobaczyli siedzibę polskiego parlamentu – Sejmu i Senatu RP. Spotkali się tutaj z panem Krzysztofem Kwiatkowskim – prezesem Najwyższej Izby Kontroli, byłym Ministrem Sprawiedliwości i dowiedzieli się, jak funkcjonuje współczesny parlament oraz jak powstają ustawy i jak pracują parlamentarzyści. Następnie, spacerując po Krakowskim Przedmieściu, obejrzeli Pałac Prezydencki, a na Placu Piłsudskiego zatrzymali się na chwilę przy Grobie Nieznanego Żołnierza, by obejrzeć zmianę warty. Ogromnym przeżyciem było zwiedzanie Teatru Wielkiego i Opery Narodowej, podczas którego uczniowie poznali pracę ludzi teatru. Wrażenia te zawdzięczamy panu Krzysztofowi Pietrzykowskiemu – szefowi gabinetu Bogdana Zdrojewskiego – ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolejnym punktem wycieczki było Planetarium „Niebo Kopernika” i film „Na skrzydłach marzeń” w technologii 3D. Zanim uczniowie pożegnali się z Warszawą, uczestniczyli jeszcze w interesującej lekcji przyrody w ogrodzie botanicznym. Wycieczka zintegrowała uczniów i poszerzyła ich wiedzę zdobywaną na lekcjach. Tę krótką, ale pełną wrażeń wyprawę zorganizowali pan dyrektor Marek Paprocki i wychowawcy pani Kazimiera Stalec i pani Bronisława Kozioł.