W dniu 11 kwietnia uczniowie klasy V a pojechali z wychowawczynią – Elżbietą Witek na niecodzienne lekcje do Krakowa. Pierwsze zajęcia to prowadzone przez instruktora Grupy Aktywni warsztaty pt. „ Królestwo zwierząt”. Po prelekcji i pokazie multimedialnym uczniowie zostali podzieleni na grupy, dostali makiety kontynentów, różnorodne materiały (piasek, kamienie, rośliny oraz figurki zwierząt) i samodzielnie tworzyli „żywe” kontynenty z ukształtowaniem terenu, florą i fauną. Dzięki tym dwugodzinnym zajęciom praktycznym połączonym z zabawą uczniowie poszerzyli wiedzę o naszej planecie, skupiając się na żyjących obok nas zwierzętach. Zadania edukacyjne realizowane w grupach uporządkowały wiedzę na temat kontynentów i przystosowania się wybranych gatunków zwierząt do panujących na nich warunków życia. Uświadomiły też uczniom, jak ważne są dbałość o środowisko naturalne i ochrona przyrody.

Kolejny etap wycieczki to kościół Mariacki, gdzie dzieci poznały nie tylko dzieje jednego z najsłynniejszych ołtarzy w Polsce, ale także historię życia jego twórcy – Wita Stwosza.

Następnie wraz z panią przewodnik uczniowie udali się do Muzeum Narodowego w Sukiennicach na warsztaty pt. „Alfabet mistrzów”. Główny cel tych zajęć to poznanie najważniejszych dzieł sztuki polskiej XIX wieku i ich twórców poprzez zwiedzanie w formie gry i zabawy. Podczas zajęć uczniowie nie tylko wysłuchali opowieści przewodnika o artystach i ich dziełach, ale także otrzymali zadania do rozwiązania, które pomogły im utrwalić zdobytą wiedzę i pozwoliły lepiej zgłębić świat sztuki. Atrakcyjna forma zwiedzania zachęciła młodzież do działania i sprawiła, że nikt się nie nudził. Dwie godziny aktywnie spędzone w Sukiennicach minęły niezwykle szybko, a uczniowie wyszli zajęć pełni wrażeń i z ogromną porcją wiedzy na temat dzieł Jana Matejki i innych malarzy.

E. Witek