Stowarzyszenie Przyjaciół Francji w Mielcu reprezentowane przez prezesa Pana Stanisława Płanetę przy współpracy z Panią Joannę Kruszyńską - dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu i z Panem Markiem Paprockim - dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Szafera w Mielcu zorganizowało wyjazd mieleckiej młodzieży na tournee do Francji.

Wyjazd został zorganizowany na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Polski we Francji działającego w partnerskim mieście Mielca - Morlaix, w terminie od 5 do 14 czerwca 2018 roku. W wyjeździe uczestniczyła grupa taneczna - Klasa 6c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mielcu prowadzona przez instruktorów SCK panią Marzenę Gawrońską i pana Kazimierza Kozioła oraz zespół wokalny - Kameleon z Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, którego opiekunem jest pani Jolanta Dudzik. Celem wyjazdu była promocja dorobku artystycznego i 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W wyjeździe wzięło udział 34 dzieci i młodzieży. Pomimo długiej drogi, którą dzieci zniosły śpiewająco, grupa zwiedziła klasztor na wodzie w Saint Michel, miasteczka: Morlaix, Roscoff i Saint Thegonnec oraz „Oceanopolis” w Breście i klimatyczny Paryż z wjazdem na wieże Eiffla. Dzieci płynęły też statkiem po zatoce Morlaix, zwiedziły port i bawiły się na plaży u brzegów Normandii. Mielecka grupa gościła w rodzinach francuskich nawiązując braterskie znajomości, poznając obcą kulturę, kuchnię, zwyczaje, a także regionalne tańce dając wspólny koncert z zespołem bretońskim. W trakcie wyjazdu grupa integrowała się z młodzieżą francuską bawiąc się i spożywając wspólnie obiad po koncercie na stołówce w College de Plouneour Menez w Brytanii. Ponadto grupa zaprezentowała się w Domu Opieki Społecznej oraz podczas spotkania integracyjnego z rodzinami przyjmującymi grupę z Polski oraz władzami Morlaix i dwóch sąsiednich miejscowości w Saint Thegonnec. Podczas pobytu dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Mielcu pan Marek Paprocki spotkał się z panią dyrektor najnowocześniejszego college w tamtym rejonie, a także przedstawicielami władz, gdzie zostały omówione zasady dalszej wzajemnej współpracy. Ostatnią największą niespodzianką wyjazdu był pobyt w parkach: Disneyland Park i Walt Disney Studio, gdzie dzieci pod opieką dorosłych korzystały z niezliczonej ilości atrakcji. Tam naprawdę była magia, czar, dzieciństwo, a przede wszystkim wspaniała zabawa. Wynagrodziła ona młodzieży ich trud i pracę, którą włożyły przygotowując się do wyjazdu i promocji naszej „dużej” i „małej” ojczyzny na ziemi francuskiej.

Jolanta Dudzik