19 maja swój jubileusz świętowały klasy taneczne, które zostały utworzone z inicjatywy nauczycielki muzyki – Jolanty Dudzik. Pomysł spodobał się dyrektorowi szkoły – Markowi Paprockiemu, który nawiązał współpracę z dyrektorem Samorządowego Centrum Kultury – Jackiem Tejchmą i we wrześniu 2006 r. instruktorzy SCK – Anna Leszkiewicz i Marzena Gawrońska z akompaniatorem Kazimierzem Koziołem rozpoczęli lekcje tańca w sali gimnastycznej szkoły.

Już pierwszych kilka miesięcy pracy instruktorów przyniosło wspaniałe efekty. Dzieci zaczęły występować podczas uroczystości szkolnych, a wkrótce także miejskich. Szybko też pojawiły się pierwsze sukcesy w konkursach tanecznych na szczeblu wojewódzkim, a nawet krajowym. Nic dziwnego, że w następnych latach liczba chętnych była coraz większa, dlatego dyrekcja zaprosiła do współpracy kolejnych instruktorów – Marka Lesia, Mariusza Sosińskiego i Mariusza Bożka. Dzięki temu uczniowie „Jedynki” prezentują się już nie tylko w układach tańca nowoczesnego i ludowego, ale także w tańcu towarzyskim. W ciągu dziesięciu lat pod czujnym okiem instruktorów wyszkoliło się ponad 300 nowych tancerzy, którzy promują nie tylko naszą szkołę, ale także miasto Mielec.

Ich osiągnięcia zostały zaprezentowane podczas uroczystej gali, która odbyła się 19 maja w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu. Na scenie wystąpili obok siebie ci, którzy swoją przygodę z tańcem rozpoczynali 10 lat temu i ci, którzy ich pasję kontynuują, czyli uczniowie obecnych klas tanecznych. Żywiołowe tańce, barwne stroje, pomysłowe układy choreograficzne, profesjonalnie zaśpiewane piosenki i uśmiechnięte buzie dzieciaków sprawiły, że licznie zgromadzona publiczność długimi i gromkimi brawami nagradzała kolejne występy młodych artystów. Koncert stał się nie tylko okazją do wspomnień, ale także oceny dorobku uczniów, którzy oprócz sukcesów tanecznych zdobywają tytuły laureatów konkursów przedmiotowych i artystycznych, uczestniczą z powodzeniem w zawodach sportowych, a na sprawdzianach klas szóstych osiągają bardzo wysoki tzw. ósmy stanin, co plasuje naszą szkołę wśród najlepszych w regionie.

Elżbieta Witek