Model anatomiczny człowieka, eksponaty obrazujące zjawiska fizyczne, czy zagadnienia z optyki to tylko niektóre z elementów wystawy interaktywnej „ Eksploratorium” na Uniwersytecie Rzeszowskim, którą w dniu 23 maja zwiedzali uczniowie klasy 4 „a” z opiekunkami – Elżbietą Witek i Anną Pieróg.

Zainteresowani anatomią człowieka mieli do dyspozycji model, z którego mogli wyciągnąć poszczególne narządy i na nowo samodzielnie złożyć. Był też ogromny model ucha, który po podłączeniu do prądu pokazywał, w jakim sposób ludzkie ucho odbiera dźwięk, a model oka prezentował powstawanie obrazu. Podczas półtoragodzinnych zajęć uczniowie w praktyce poznali trudne do zrozumienia prawa przyrody.

Po tej porcji wrażeń przyszła pora na największą w Polsce wystawę klocków Lego. Tu także nie zabrakło atrakcji, bowiem wśród niemal 100 makiet prezentujących różnorodne modele można było podziwiać jedną z największych i najbardziej spektakularnych budowli z klocków na świecie - rekonstrukcję Boeinga 747 Air Force One należącego do prezydenta Stanów Zjednoczonych.Model, który pochłonął ponad milion klocków, ma 11 metrów długości i 3 metry wysokości. Był też czas na zabawę i film edukacyjny.

Elżbieta Witek